Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt (PEPP – Pan-European Personal Pension Product) je finančný nástroj určený na osobné dôchodkové sporenie, ktorý má pomôcť zabezpečiť dodatočný príjem v dôchodkovom veku. Zákon č. 129/2022 bližšie upravuje podmienky tohto sporenia, vrátane pravidiel pre fázu sporenia podľa článku 47 a fázu výplaty podľa článku 57. Tento zákon prispôsobuje celoeurópske nariadenie miestnym podmienkam a vytvára rámec pre jeho implementáciu v našej krajine.
Zamestnávateľ nemá povinnosť prispievať zamestnancovi na PEPP. Zamestnávateľ môže zamestnancovi na PEPP prispievať napr. na základe kolektívnej zmluvy, interného predpisu, alebo pracovnej zmluvy, v takom prípade je príspevok zamestnávateľa daňovým výdavkom zamestnávateľa. Príspevok zamestnávateľa na PEPP je zdaniteľným príjmom zamestnanca a vstupuje do vymeriavacieho základu zamestnanca a zamestnávateľa na sociálne a zdravotné poistenie.
Preukázateľne zaplatené príspevky daňovníka na PEPP podľa zákona 129/2022, príspevky na PEPP v zahraničí rovnakého alebo porovnateľného druhu, sú nezdaniteľnou časťou základu dane spolu s príspevkami na doplnkové dôchodkové sporenie (na zmluvy uzatvorené od 1.1.2014) a príspevkami na doplnkové dôchodkové sporenie v zahraničí rovnakého alebo porovnateľného druhu. Maximálna suma tejto nezdaniteľnej časti základu dane (spolu PEPP a DDS) je 180 €. Túto nezdaniteľnú časť základu dane nie je možné uplatniť (platí aj pre príspevok na PEPP rovnako ako pri DDS) ak má daňovník inú účastnícku zmluvu (DDS) uzatvorenú pred 1.1.2014, ktorá nebola dodatkom upravená po 1.1.2014.
Pre potreby evidencie, výpočtu a vykazovania príspevkov zamestnanca a zamestnávateľa na PEPP boli v systéme Humanet využité existujúce záložky a mzdové položky pre príspevky na DDS.
Všetky bližšie informácie o PEPP a jeho nastavení v systéme Humanet sa dozviete v samostatnom článku nášho HumanetHelpu: PEPP (celoeurópsky osobný dôchodkový produkt).