Archív noviniek
Nachádzate sa:        O spoločnosti    Archív noviniek 
Freelancing a Robert Vlach. Čo všetko majú spoločné a ako prebiehalo stretnutie s ním počas Let's talk about?
14.11.2017 | 08:32
Existuje návod na to ako správne podnikať na voľnej nohe? Takto by sa dala parafrázovať hlavná a nosná téma druhého stretnutia cyklu diskusných stretnutí Lets Talk About organizovaných Michalom Poppem a spoločnosťou HOUR, na ktoré prišlo 47 účastníkov.
 

Aké to bolo?

Diskusný večer s Róbertom Vlachom, zakladateľom portálu Na volné noze a autorom rovnomenného bestselleru bol úplne fantastický. Róbert je človek, ktorý má čítanie, zber informácií a ich zmysluplné odovzdávanie priamo v krvi. Viac ako 17 ročné skúsenosti s podnikaním na voľnej nohe pretavil vo svojej knihe do príjemne „čtivého návodu" ako uspieť. Informáciami o svojej knihe, a hlavne o tom, na čo sa zamerať, čo je podstatné, čomu sa treba vyhnúť, nás počas večera doslova obdaril. Odpovede na naše otázky boli priame a vecné. Presne pomenovával veci tak, ako naozaj sú a vyvracal mnohé mýty ako napríklad ten, že freelencer má stále voľno a stále veľa peňazí.

Čo som sa dozvedel?

Na rozdiel od podnikania „vo firme“, ktoré charakterizoval ako súlad sveta dvoch pohľadov – zamestnanec a zamestnávateľ,  sveta skupinovej dohody ako aj symbiózy odlišnosti názorov na základe presných ukazovateľov je podnikanie na voľnej nohe postavené na osobnom kapitále jednotlivca, ktoré sa stáva súčasťou jeho života. Zároveň sa priznal k tomu, že hoci napísal knihu a sám podniká na voľnej nohe, nemôže povedať, že tento spôsob je lepší alebo horší ako iné formy podnikania.

Kedy to má ale zmysel a význam ísť „vlastnou cestou“:

  • keď som spoľahlivý, zodpovedný a keď poznám svoje benefity i zlyhania,
  • keď viem, čo trh očakáva,
  • keď nečakám na príležitosť v kúte, ale aktívne ju hľadám,
  •  keď sa nevyhováram na to, že nemám čas, ale zmysluplne si ho nachádzam,
  • keď si uvedomujem, že je to beh na dlhú trať,
  • keď mám ako človek, zamestnanec, dobrú povesť.

Ako a čím začať:

·         postupne presedlávať a byť vnímavý na spätnú väzbu každého projektu,

·         stanoviť si pravidlá a základné princípy fungovania od akvizície projektu až po jeho odovzdanie,

·         mať kontakt na komunitu freelancerov a nebyť izolovaný,

·         stále na sebe pracovať a zdokonaľovať sa.

Čo mi to dalo?

Popri autograme od autora J najmä poznanie toho, že freelance nie je módny trend, ale zodpovedná, húževnatá a hlavne tvrdá práca na sebe samom,  kde sa musím venovať naplno tomu, v čom som dobrý, ale nezabúdať na základnú podnikateľskú abecedu. Kde je potrebné rozlišovať medzi projektom a procesom. Kde sa cenotvorba, vyjednávanie s klientom, príležitosti k rastu nemôžu iba spontánne a pocitovo rozhodovať, ale kde je treba VEDIEŤ. Alebo slovami účastníčky Danky Mlejnekovej: „Odštartované podnikanie na voľnej nohe? Asi áno.“

Čo keď som tam nebol?

Nevadí, organizátori spravia výber toho najlepšieho, čo zaznelo počas večera a môžem ho získať na najbližšom stretnutí Let´s Talk About s Ľudmilou Kolesárovou, ktoré sa uskutoční 07.12.2017 v Banke Žilina na tému: Marketing (nielen) v neziskovej sfére.


Mgr. Peter Steinhübl

Obchodný Manažér 

HOUR spol. s r.o. 
Na_volne_noze


 
Kontakt
Informácie:   obchodné oddelenie
Telefón:   041 / 507 27 11
E-mail:   obchod@hour.sk

využite náš kontaktný formulár