#5 AKO NA TO: Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň

Obdobie prvého kvartálu nového kalendárneho roka sa už tradične spája s daňovým priznaním, či ročným zúčtovaním dane.

Ako požiadať o ročné zúčtovanie dane?

V prípade, že ste zamestnancom, ktorý podľa §32 Zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov nie je povinný podať daňové priznanie, ročné zúčtovanie dane za vás vykoná váš zamestnávateľ. V prvom rade ho však musíte o to písomne požiadať. Tlačivo Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti získate od svojho zamestnávateľa, prípadne si ho môžete stiahnuť zo stránky Finančnej správy Slovenskej republiky. 

Pre jednoduchšie vypĺňanie žiadosti sme pre vás pripravili videonávod, ktorý vám pomôže s jednotlivými bodmi a položkami. Zároveň sa vo videu dozviete, čo všetko si môžete v rámci zúčtovania dane uplatniť a aké doklady potrebujete svojmu zamestnávateľovi spolu so žiadosťou odovzdať.

Video: Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň za rok 2018


Dokument k uplatneniu nezdaniteľných častí základu dane na manželku (manžela), spomínaný vo videu, nájdete tu.

Požiadať o vykonanie ročného zúčtovania môžete iba v prípade, ak ste poberali len príjmy zo závislej činnosti a nie ste povinný podať daňové priznanie. 

Nezabudnite, že správne vyplnenú žiadosť je potrebné zamestnávateľovi odovzdať najneskôr do 15. februára 2019.

V prípade, že ste zamestnávateľ, na ročné zúčtovanie dane môžete využiť náš online ekonomický a informačný systém Humanet. Všetky potrebné výpočty, tlačivá, výkazy a potvrdenia, ktoré s ročným zúčtovaním dane súvisia, sú pre vás pripravené priamo v mzdovom module systému. 

Spracovať ročné zúčtovanie dane môžete v Humanete aj v prípade, že ste ho v predošlom roku nevyužívali. Zaregistrovať sa môžete bezplatne a ihneď.